Budowa domu czy zakup gotowej nieruchomości z rynku wtórnego?

0
261

Każdy kto marzy o zamieszkaniu w domu jednorodzinnym musi zastanowić się czy rozpoczynać budowę domu czy może lepiej zdecydować się na drogę na skróty i kupić gotową nieruchomość? W niniejszym artykule przedstawiamy argumenty przemawiające za jednym oraz za drugim rozwiązaniem.

Dla jednych lepszy jest dom z rynku wtórnego natomiast inni nie wyobrażają sobie innego rozwiązania niż samodzielna budowa domu

To czy rozpoczynać budowę czy może zdecydować się na zakup gotowej nieruchomości to tak naprawdę pytanie tylko w niewielkiej części odnoszące się do kwestii typowo budowlanych. Raczej jest to decyzja, która w dużej mierze jest podyktowana aktualną sytuacją życiową oraz indywidualnymi preferencjami. Jeśli na przykład potrzebujesz przeprowadzki na szybko i nie możesz sobie pozwolić na czasochłonna budowę, (która zwykle od momentu decyzji o rozpoczęciu budowy aż do momentu przeprowadzki zajmuje 2-3 lata) to lepszym rozwiązaniem będzie zakup „gotowca”. Przykładem jest rodzina, która wynajmuje mieszkanie. Jeśli wspomniana rodzina ma kolejne 2-3 lata płacić ratę 2000zł za wynajem mieszkania lub może od razu przeprowadzić się do nowego domu z rynku wtórnego to najprawdopodobniej czasochłonna budowa nie będzie najatrakcyjniejszym rozwiązaniem.

Jeśli z kolei budowa domu jest Twoim marzeniem i wszystko chcesz zaprojektować zgodnie ze swoimi marzeniami to najprawdopodobniej kupno domu z rynku wtórnego nie zadowoli Cię w pełni.

Tania budowa czy szukanie okazji na rynku wtórnym

Ambicje, marzenia i potrzeby chcemy tego czy też nie muszą być skonfrontowane z możliwościami finansowymi. Wbrew panującym mitom, patrząc wyłącznie na kwestie ekonomiczne budowa domu może być godnym rozważenia rozwiązaniem. Budując niewielki, nieskomplikowany dom o racjonalnej powierzchni można sporo zaoszczędzić. Trzeba jednak podejść do tematu z głową i racjonalnie planować wydatki, aby cała budowa została przeprowadzona zgodnie z zaplanowanym budżetem.

Z kolei, zakup domu z rynku wtórnego jest sposobem na to, aby przeprowadzić się szybciej i do tego z góry znać całkowity koszt inwestycji. Z reguły ładne domy w dobrej lokalizacji kosztują sporo. Jednak trzeba mieć na uwadze, że na rynku domów jednorodzinnych regularnie trafiają się okazje. Co prawda czasami na tanie perełki trzeba długo czekać, ale one co jakiś czas po prostu pojawiają się na rynku. Po drugie, rynek domów jednorodzinnych jest znacznie mniej płynny niż rynek mieszkaniowy co z kolei umożliwia kupującemu prowadzenie dużo twardszych negocjacji.

Podsumowując, tytułowe pytanie „budowa domu czy zakup gotowej nieruchomości z rynku wtórnego” to pytanie, na które każdy może odpowiedzieć nieco inaczej. Kluczowe są tutaj indywidualne preferencje.

Więcej na temat budowy domu lub zakupie domu z rynku wtórnego można przeczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/budowa-domu-czy-zakup-domu/