Czym kierować się przy wyborze wie przeznaczonej na konstrukcję dachu

0
310

Kiedy mamy przed sobą budowę budynku, musimy zastanowić się nad wyborem wierzby, która będzie odpowiednia do budowy dachu. Musimy bowiem mieć na uwadze, że to właśnie dach jest najważniejszym elementem całego budynku, bo nie tylko przyczynia się do podniesienia estetyki wizualnej, ale także co najważniejsze, jest kluczowym elementem decydującym o tym, czy dany budynek będzie trwały. To właśnie nieodpowiednia konstrukcja dachu jest bardzo często przyczyną powstania pleśni, bo wilgoć bardzo szybko przenika do całej konstrukcji budynku. Należy więc tego unikać, co może nam się udać, kiedy wybierzemy odpowiednią więźbę, idealną do budowy dachu. 

Czym kierować się przy wyborze więźby, gotowej do budowy dachu? 

Przede wszystkim, należy zastanowić się, czy poddasze pod dachem będzie użytkowe, czy też nie. Istotnym elementem jest także kwestia estetyczna, bo więźba występuje w wielu gatunkach i każda ma zupełnie inne możliwości. Inną dobieramy do konstrukcji dachów w przypadku hal przemysłowych, a zupełnie inną w przypadku domów jednorodzinnych. Warto więc przed przystąpieniem do realizacji dachu poczytać trochę na tematy związane z branżą dekarską aby dowiedzieć się, jakim rodzajem drewna powinniśmy zainteresować się w konkretnym przypadku oraz o co powinniśmy zapytać ekipę dekarską. Przykładem poczytnego serwisu zawierającego merytoryczne treści o tej tematyce jest http://fachowydekarz.pl/konstrukcja-dachu/

Jakie rodzaje więźby są do wyboru? 

Nie bez powodu, kiedy decydujemy się na budowę dachu, mamy do wyboru różne rodzaje więźb. Wyróżniamy wiązary kratowe, które doskonale sprawdzą się w przypadku budynków przemysłowych i hal o dużych powierzchniach. Kolejny rodzaj to więźba płatwiowo kleszczowa, która wykorzystywana jest najczęściej. Kiedy jednak budynek nie jest halą przemysłową, a dach mimo wszystko ma mieć ogromną powierzchnię, to najlepiej zdecydować się na wierzbę jętkową, która jest bardzo trwała i jednocześnie plastyczna. Wierzba krokwiowo belkowa sprawdza się w przypadku konstrukcji dachowej w budynkach o małej powierzchni. Wszystko więc zależy od tego, czego oczekujemy, jaka jest charakterystyka budynku i na jak dużej powierzchni ma zostać wykonana konstrukcja dachu.