Jak wybrać fotel biurowy?

0
172

Fotele biurowe wbrew swojej nazwie bardzo często są kupowane do domu. Służą do pracy przy komputerze lub do nauki. Warto wiedzieć, że kupno fotela biurowego nie powinno być podyktowane wyłącznie aspektami estetycznymi, ale przede wszystkim ergonomią i funkcjonalnością. Jaki powinien być idealny fotel biurowy? Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając fotel?  

Wygodny fotel to nie tylko komfort, ale przede wszystkim zdrowie

Idealny fotel biurowy to po prostu taki, który zapewnia komfort oraz prawidłowe podparcie. Spędzając na fotelu biurowym po kilka godzin dziennie ergonomia fotela ma wpływ nie tylko na ogólny codzienny komfort, ale przede wszystkim na zdrowie. Spędzanie czasu w niewygodnej pozycji może prowadzić do bólu a w wyjątkowych przypadkach nawet do kontuzji i zwyrodnień.

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy?

Kluczowym aspektem jest wysokość siedziska. Idealnie, gdy fotel umożliwia zgięcie nóg pod kątem 90 stopni. Zbyt niskie lub wysokie krzesło może skutkować dolegliwościami bólowymi wzdłuż kręgosłupa oraz w okolicy nóg.

Warto również zwrócić uwagę na oparcie. Dostępne na rynku krzesła i fotele biurowe mają bardzo zróżnicowane podparcia i można mieć wrażenie, że niektórzy producenci bardziej kierują się estetyką niż komfortem użytkownika. Odpowiednio wysokie podparcie zapewnia odciążenie kręgosłupa. Dobrze, gdy podparcie jest regulowane i tym samym można dostosować podparcie zarówno wtedy, gdy chcemy pochylić się nad leżącą na biurku książką lub laptopem jak i wtedy, gdy chcemy zrobić sobie przerwę odchylając plecy do tyłu.

Odpowiednia wysokość fotela oraz wygodne oparcie to dosyć naturalne aspekty. Nieco rzadziej mówi się o podłokietnikach, które również są istotnym aspektem. To właśnie podłokietniki podtrzymują ręce podczas pracy przy komputerze oraz podczas innych aktywności przy komputerze. Brak podłokietników lub ich nieprawidłowe ustawienie może sprawiać wyraźny dyskomfort.

Poza powyższymi aspektami nie bez znaczenia pozostaje wentylacja oraz ogólna jakość materiałów z jakich zostało wykonane krzesło biurowe. Niektóre fotele biurowe są wyposażone w bardzo miękkie siedzisko inne natomiast bywają niezbyt komfortowe. Najlepiej, gdy obicie jest wykonane ze skóry naturalnej. Co prawda skóra syntetyczna lub tak zwana ekoskóra również się sprawdza jednak w tym przypadku trzeba być bardzo uważnym, gdyż często jakość sztucznych materiałów pozostawia wiele do życzenia. Po intensywnym użytkowaniu fotel może zacząć się kruszyć lub tracić swój początkowy kolor. Między innymi dlatego naszym zdaniem warto dokonywać zakupu od sprawdzonego producenta, który oferuje gwarancje na swoje produkty.