Jaki kominek wybrać?

0
68

W jaki spo­sób wybrać komin tak, aby było szybko, tanio i bez­piecz­nie? Który rodzaj systemu kominowego zapewni odpo­wied­nią cyr­ku­la­cję powie­trza i odpowiednio ogrzeje mury domy. Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania odpowiedzi na te pytania to zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. W zwięzły sposób przedstawiamy kilka podstawowych informacji na temat systemów kominowych.  

Komin cera­miczny, a sta­lowy

Kominy cera­miczne są szyb­sze w montażu w porównaniu do kominów murowanych. Posia­dają wysoką odpor­ność na duże tem­pe­ra­tury. Zaletą kominów ceramicznych, jest to, że jest uni­wer­salny, czyli nadaje do różnych typów kotłów, komin­ków oraz pie­ców. Komi­nek cera­miczny może być wol­no­sto­jący lub wbu­do­wany w ścianę. Nie odkształca się i jest odporny sadze.

Z kolei kominy meta­lowe, mają bar­dzo dobrą szczel­ność. Wyśmie­ni­cie radzą sobie z wyma­ga­jącą eksploatacją. Warto odnotować, że często są tańsze od rozwiązań ceramicznych. Cenione są także za to, że mogą być umiejscowione nie­malże wszę­dzie (również poza bryłą budynku).

Wybór i montaż systemu kominowego

Jeśli nie masz doświadczenia w montażu systemów kominowych to niezbędne będzie podjęcie współpracy z doświadczoną firmą specjalizującą się w systemach kominowych (np. sys­temy komi­nowe Olsz­tyn).

Wybierając kominek warto zwrócić uwagę na to czy spełnia on wszystkie rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa. Najlepiej, gdy fachowiec, który będzie montował kominek potrafi wskazać jakie są różnice pomiędzy jednym a drugim egzemplarzem. Różnice w cenach zakupu systemów kominowych są bardzo duże, dlatego warto wiedzieć z czego wynika wysoka lub niska cena konkretnego egzemplarza.

Poza kwestiami technicznymi należy mieć na uwadze kwestie estetyczne. W większości przypadków kominek można niemal dowolnie obudować (w szczególności w przypadku kominków ceramicznych). Niemniej jest to kwestia, o którą warto zadbać już na etapie wyboru systemu kominowego.