Jakie są rodzaje poręczy?

0
192

Schody są wizytówką każdego piętrowego domu lub mieszkania. Należy zadbać o odpowiedni wygląd zarówno samych schodów, jak i balustrad. Ważnym elementem są również poręcze, które zapewniają nie tylko ładny wygląd elementu konstrukcji domu, ale również i bezpieczeństwo. Poręcz służy w celu ochrony przed upadkiem ze schodów i ułatwią poruszanie się na tym elemencie domu. Powinny one być przede wszystkim solidnie przymocowane do balustrady lub ściany, a także zapewniać wygodę użytkowania. Każde odkryte schody, które mają powyżej 50 centymetrów, powinny być zabezpieczone balustradą, zaś te otoczone ścianami mogą mieć tylko poręcze. Poręcz można zamontować po jednej lub drugiej stronie, ale w przypadku schodów bardzo stromych, należy je umieścić po obu stronach, by uniknąć nieprzyjemnych wypadków.

Poręcz — tylko do schodów?

Poręcze również są idealnym elementem wykończeniowym balustrad balkonowych lub tarasowych, co sprawia, że są używane nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz domu lub mieszkania. Szczególnie dobrze przy tym zadaniu sprawdzają się wytrzymałe na pogodę poręcze ze stali nierdzewnej oraz z wytrzymałego drewna. Dobrze również sprawdzają się przy wykończeniu balustrad na piętrach, należy wtedy dopasować je do wystroju domu. Często najlepiej sprawdzają się proste, metalowe poręcze, które swoim wyglądem pasują do każdych schodów. Wybór może również paść również na drewniane poręcze, które można dobrać kolorystycznie do danego miejsca, przez co rosną walory estetyczne schodów.

Rodzaje poręczy

Każda poręcz powinna być wytrzymała i stabilna, dlatego przy wyborze odpowiedniej poręczy klienci często kierują się względami estetycznymi. Często wybierana jest poręcz drewniana, która pasuje do praktycznie każdego stylu. Wybór drewnianej poręczy nie jest taki łatwy, bo występują one w wielu odmianach kolorystycznych w zależności od gatunku drzewa, z którego zostały użyte. Są do wyboru w odcieniach brązu, poręcz bukowa jest wykonana z nieco ciemniejszego drewna, niż poręcz dębowa. Do wyboru są również poręcze mahoniowe o kolorze jaśniejszego, nasyconego brązu czy merbau, które są prawie pomarańczowe. Poręcze jesionowe są najjaśniejszym możliwym wyborem, jednak nadają się jedynie do wykorzystania przy schodach wewnętrznych. Poręcze metalowe również mają swoje zalety. Są dużo wytrzymalsze i odporniejsze na ścieranie, niż poręcze drewniane, przy tym pasują do domu wykonanego w każdym stylu. Dodatkowym ich atutem jest kwasoodporna i nierdzewna powierzchnia, dzięki której pielęgnacja poręczy jest szybka, a przy tym jest to konstrukcja odporna na warunki zewnętrzne.