Jakie są rodzaje systemów wentylacyjnych?

0
238

W niniejszym artykule przedstawiamy rodzaje systemów wentylacyjnych. Przedstawiamy system schodkowy, pełny system wentylacyjny, wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną.

Rodzaje systemów wentylacyjnych – system schodkowy oraz pełny system wentylacyjny

  • Często spotykanym rozwiązaniem w budynkach, które mają wiele kondygnacji jest system schodkowy, który polega na dodawaniu kolejnego przewodu wentylacyjnego na każdej kolejnej kondygnacji. Dokładniej mówiąc np. na parterze jest jeden przewód, na pierwszym piętrze dwa itd.
  • W opozycji do systemu schodkowego jest pełny system wentylacyjny, który polega na rozprowadzeniu wszystkich kanałów wentylacyjnych od razu od parteru do dachu. Jest to rozwiązanie nieco częściej stosowane w niskich domach jednorodzinnych. Tutaj nie ma tak jednoznacznej oszczędności przestrzeni, ale prostota i praktyczność to zalety dzięki którym system pełny jest chętnie stosowany.

Rodzaje systemów wentylacyjnych – wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna, określa naturalne systemy wentylacyjne. Polega ona na usuwaniu starego powietrza przez komin wentylacyjny. Nowe powietrze wpada przez nieszczelności powstałe w stolarce okiennej lub przez nieszczelne drzwi.

W przypadku wentylacji mechanicznej, urządzenie wymusza ruch powietrza w budynku. Konieczne w tym przypadku jest podłączenie zasilania energią elektryczną. W zależności od ilości oraz „kierunku” pracy urządzenia wentylacyjnego, możemy podzielić to na trzy kategorie.

  • Wentylacja mechaniczna nawiewna polega na wtłaczaniu powietrza zewnętrznego do środka za pomocą wentylatorów. Odpływ odbywa się poprzez nieszczelności
  • Wentylacja wywiewna pozwala usuwać powietrze z pomieszczeń brudnych, poprzez kratki wyciągowe i wentylator. Świeże powietrze wpada poprzez nawiewniki okienne, specjalne otwory czy chociażby nieszczelności.
  • Trzecia opcja to polaczenie nawiewno-wywiewnej wentylacji. Ruch powietrza nawiewanego, a także wywiewanego, inicjowany jest poprzez prace wentylatorów. Powietrze pobierane jest poprzez czerpnie, a potem, usuwane jest na zewnątrz zbiorczym kanałem zakończonym wyrzutnią.

Wybór systemu wentylacyjnego nie jest wyjątkowo prostym zadaniem, dlatego najlepiej, gdy jest skonsultowany z doświadczonym architektem.

Więcej na https://www.schiedel.com/pl/produkty/systemy-wentylacyjne/