Osadzanie drzwi w ściance działowej – jak to zrobić?

0
349

Przeprowadzanie modernizacji wnętrz coraz częściej wiąże się ze stawianiem ścianki działowej. Zabieg ten jest bardzo często stosowany głównie ze względu na prostotę wykonania oraz interesujące efekty. Dotyczy to zwłaszcza ścian działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Bardzo często w tego typu ścianach lokuje się również otwór drzwiowy. Przy osadzaniu drzwi w ściance działowej wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Poniżej znajdziecie krótki opis przebiegu tego rodzaju prac wykończeniowych.

Osadzanie drzwi w ściance działowej wykonanej z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych 

Osadzanie drzwi w omawianej ściance działowej powinno rozpocząć się od wytrasowania w podłożu miejsca na profile stalowe. Następny krok obejmuje zwykle przycięcie profili na długość o 10 milimetrów krótszą od wysokości pomieszczenia, w którym stawiana jest ścianka działowa. Pod poziomymi oraz pionowymi profilami należy zaś umieścić taśmę izolacji akustycznej.

Do budowy rusztu można użyć standardowych profili do suchej zabudowy C i U. Są jednak wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy wagi drzwi. Jeśli skrzydło waży więcej niż 25 kg, otwór drzwiowy jest szerszy niż 90 cm, a wysokość pomieszczenia (w którym postawiona jest ścianka) przekracza 2,60 m, to należy wykorzystać profile UA.

Także w tym przypadku należy stosować profile UA – jeśli w ściance o wysokości 2,60 m będą montowane drzwi wewnętrzne na ościeżnicy metalowej, to należy stosować profile UA50.

Kolejnym etapem będzie wywiercenie otworów montażowych oraz zamontowanie kątowników do profili podłogowych i sufitowych (w tym celu należy użyć śrub M8). Teraz można już zabrać się za montowanie rygla nad drzwiami. Kolejny zabieg posłuży wzmocnieniu oraz usztywnieniu całej konstrukcji. Chodzi tutaj o przykręcenie dodatkowych słupków pomiędzy ryglem a profilem sufitowym.

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków można przystąpić do umieszczenia na ściance działowej płyt gipsowo-kartonowych wraz z zamknięciem otworu drzwiowego.

Po tym należy w płycie wyciąć otwór na drzwi. Trzeba pamiętać także o wypełnieniu materiałem izolacyjnym przestrzeni pomiędzy profilami.

Następnym etapem będzie montaż ościeżnic, który przeprowadzić należy zgodnie z instrukcją podaną przez producenta drzwi. Na koniec pozostanie nam już tylko wykonanie szpachlowania połączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz szlifowanie spoin. Tak wykonana ściana działowa z otworem drzwiowym jest już gotowa do dalszych prac wykończeniowych Jeszcze więcej przydatnych porad znajdziesz na blogu https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/.