Pokrycie dachu łupkiem

0
432

Jeśli czytasz ten artykuł to z pewnością poszukujesz informacji na temat pokrycia dachu łupkiem. Czym charakteryzuje się ten materiał? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Łupek – co to za materiał?

Łupek jest skałą osadową, wykorzystywaną między innymi do wykonania pokrycia dachowego. Na dachach z reguły przyjmuje barwy szaro-grafitowe. chociaż niektóre odmiany mogą być purpurowe lub zlelonkawe. 

Entuzjaści pokryć łupkowych wymieniają podejście proekologiczne, gdyż łupek to całkowicie naturalny materiał. Łupek, jest dosyć wdzięcznym materiałem dla dekarzy, gdyż sprawdza się w dachach o skomplikowanej strukturze. Stosowany jest zarówno w tradycyjnym budownictwie jak i w nowoczesnych projektach. 

Postawienie na łupek wymaga większych nakładów czasowych. Położenie dachu z łupka wymaga powolnej pracy z należytą dbałością o detale. Ze względu na stosunkowo niewielką popularność tego materiału w naszym kraju (dużo bardziej popularny w krajach Europy Zachodniej np. w Niemczech lub w Francji) również czas oczekiwania na materiał jest delikatnie dłuższy. 

Łupek jest dosyć ciężkim materiałem, co zdecydowanie trzeba uwzględnić projektując więźbę dachową. 

Na co zwrócić uwagę? 

Na co zwrócić uwagę wybierając łupek? Przede wszystkim na podstawowe parametry techniczne: zmiany temperatury (klasa T1), dwutlenek siarki (klasa S1), odproność na wodę oraz działanie mrozu. Co ważne, istnieją odmiany, które nie są odporne na mróz. Nieświadomy kupujący może wybrać taki łupek skuszony niską ceną co oczywiście jest niedopuszczalne w przypadku budowy w naszej strefie klimatycznej.

Ceny

Według powszechnej opinii dachy z łupka uchodzą za wysoko budżetowe rozwiązanie. Czy jednak rzeczywiście tak powinny być postrzegane? Aby sprawdzić ceny pozyskania materiału najlepiej skontaktować się z producentami oraz firmami dekarskimi. Orientacyjny cennik usług dekarskich można sprawdzić w Internecie np. na stronie fachowydekarz.pl