Ulga termomodernizacyjna a fotowoltaika

0
253

Rynek OZE jest stale wspierany przez różnego typu programy rządowe. Najpopularniejsze z nich to program „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze”. Warto wiedzieć, że poza dopłatami bezpośrednimi możemy liczyć na ulgę podatkową dzięki Uldze Termomodernizacyjnej. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie czy inwestując w fotowoltaikę można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz na czym takowa ulga polega.

Ulga termomodernizacyjna dla osób, które kupiły instalacje fotowoltaiczną

Dzięki uldze termomodernizacyjnej, można odliczyć od podstawy opodatkowania koszty wiązane z przeprowadzeniem modernizacji budynku. Warto zaznaczyć, że fotowoltaika jest formą wytwarzania energii elektrycznej, która dba o środowisko w związku z czym inwestycja tego typu może być wspierana ulgą termomodernizacyjną. Według aktualnych ustaleń ulga dotyczy między innymi ogniw fotowoltaicznych wraz z osprzętem oraz usługą montażu instalacji. Jednak szczegółowe ustalenia w tym zakresie należy sprawdzać na stronach rządowych. Całość inwestycji powinna być zrealizowana w ciągu 3 lat licząc od końca roku podatkowego. Maksymalna kwota, która jest możliwa do odliczenia wynosi 53 000zl na jednego podatnika. W praktyce oznacza to, że jeśli właścicielem budynku jest małżeństwo to każde z nich może skorzystać z ulgi wynoszącej do 53 000zł. Warto mieć świadomość, że ulga nie łączy się z dofinansowaniami (chociaż wyjątkiem jest pogram „Czyste Powietrze”). Dokładne i aktualne informacje w tym zakresie z reguły można uzyskać u większości firm specjalizujących się w instalacjach fotowoltaicznych np. https://solart-pv.pl/

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi mogą skorzystać inwestorzy, którzy ujmą wydatki w rocznym zeznaniu podatkowym. W efekcie można zmniejszyć kwotę opodatkowania. W celu skorzystania z ulgi należy dysponować rachunkami, które potwierdzają poniesione wydatki.

Podsumowując, podatnik może odliczyć od podstawy podatkowania koszty poniesione na zmniejszenie zużycia energii lub przejścia na odnawialne źródła energii (które pozwalają ograniczyć energię zużywaną na ogrzanie budynku oraz ogrzanie wody użytkowej). Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej jest działaniem zgodnym z tymi założeniami.