Zastosowanie kominków konwekcyjnych

0
13

Kominek konwekcyjny to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie planuje się go używać zbyt często. Są idealnym źródłem dodatkowego ciepła w przejściowych porach roku, jak wiosna czy zima. Jak są zbudowane i jak działają?

Budowa i działanie kominków konwekcyjnych

Omawiając budowę i działanie kominków konwekcyjnych zacząć należałoby od wyjaśnienia pojęcia konwekcja. Ogólnie rzecz ujmując jest to proces przekazywania ciepła lub inaczej mówiąc, wymiany ciepła, Polega na unoszeniu ciepła w wyniku przemieszczania się mas cieczy lub gazów. Ciepłe, lżejsze powietrze unoszone jest do góry, natomiast zimnie znajduje się na dole. W wyniku jego ogrzewania przenosi się ku górze, dzięki czemu poziom temperatury w pomieszczeniu po pewnym czasie wyrównuje się. Można wyróżnić konwekcję naturalną, która powstaje wskutek różnicy gęstości oraz wymuszoną, kiedy to ruch materii wywołany jest czynnikami zewnętrznymi.

Głównym elementem kominka konwekcyjnego jest tzw. wkład kominowy, w którym spalane drewno nagrzewa stalowy lub żeliwny korpus. W wyniku podgrzewania korpusu, powietrze wewnątrz kominka nagrzewa i unosi ku górze. Budowa kominka może składać się z różnych materiałów – najczęściej krzemianowo-wapniowych płyt termoizolacyjnych oraz szamotowych płyt nagrzewających się.

Kominek konwekcyjny – czy dobry do ogrzewania całego domu

Jak wspomniano, w przypadku kominków konwekcyjnych, nośnikiem ciepła jest powietrze ogrzane od gorącego korpusu. Naturalnie przeprowadzana cyrkulacja powietrza (powietrze ciepłe wędruje ku górze i ochładza coraz bardziej dolne partie zimnego powietrza) odbywa się za pośrednictwem specjalnie skonstruowanych otworów wlotowych i wylotowych. W dolnej części kominka montowane są kratki wlotu chłodniejszego powietrza. Pomieszczenie jest ogrzewane przez kominek za pośrednictwem kratek znajdujących się w górnej części obudowy. Możliwe jest ogrzewanie takim kominkiem całego domu, ale wówczas należy zainwestować w montaż systemu rur, które umożliwiają dystrybuowanie ciepłego powietrza. Warto wspomnieć, że istotnym elementem kominków konwekcyjnych jest komin, który powinien być odpowiedniej konstrukcji oraz specjalnie izolowany. Idealnym rozwiązaniem w tym zakresie są systemy kominowe Schiedel z Jeleniej Góry: https://www.schiedel.com/pl/kominy-jelenia-gora/